E-learning  pro žáky 1. třídy


14. 4. 2020

Milé děti, vážení rodiče,
doufám, že jste si během volných dní pořádně odpočinuli a užili si krásné jarní počasí. Nyní se zase pustíme do práce. 
Jedna důležitá informace před zahájením práce: Od tohoto týdne začneme spolupracovat  v projektu Škola v pyžamu. Založila jsem nám zde naši třídu a od této doby bude probíhat výuka 1. třídy na těchto stránkách. Do Vašich e-mailů jsem Vám zaslala informace pro Vaši registraci a přihlášení. Předpokládám, že ještě do středeční výuky budu souběžně zadávat práci i na stránkách školy. Od čtvrteční výuky již budeme spolupracovat pouze na stránkách Školy v pyžamu.
 
Český jazyk:
Tento týden nás čeká písmenko Ř, ř. Použijeme opět i  kartu s obrázky ze slabikáře. 
 1. Prohlédněte si prezentace na písmenko Ř stáhněte si prezentaci písmenka Ř, dále tam máme písmenka, která budou brzy následovat.
 2. Čti a vypracuj pracovní list č. 1.
 3. Napiš psací písmeno Ř, ř  pracovní list č. 2, nejprve můžeš uvolnit ruku a procvičit na mazací tabulce, ve vzduchu nebo na archu papíru. Zde si také procvič a vytiskni písmenko R, r.
 4. Procvičuj čtení slov ve slabikáři str. 63 Ř, ř, str. 65 sloupeček Ř, str. 70 psací Ř., ř. Dále čteme ve slabikáři str. 89 a Slabikáři str. 2627.
 5. Procvičuj zde a tady. Vrátíme se i k písmenku B zde pracuj textem a odpovídej na otázky.
Všechna písmena si můžeš i vymodelovat z modelíny, postavit v přírodě z kamínků, klacíků, napsat do písku apod.
Můžete též sledovat výuková videa na písmenko ř od 4. 4.
 
Matematika:
Procvičuj sčítání do 20 bez přechodu desítky přičítání k celým desítkám (opět je zde vždy více úloh): A B C.
Zde můžeš procvičovat pro zábavu početní trojúhelníky nezapomeň, že součet čísel vedle sebe se rovná číslu pod nimi.
Vypracuj str. 8 v PS (nebo naskenovanou stránku, pokud nemáš sešit), ke znázorňování používej vystříhaná kolečka, koláčky apod., cv. 4 napiš do sešitu piš podle podložky.
   
Přeji mnoho úspěchů a těším se "na shledanou" na stránkách Školy v pyžamu.
Jitka Zíková 

7. 4. 2020

Milé děti, vážení rodiče,
dnes se na Vás obracím, abych Vám všem popřála krásné velikonoční prázdniny a pěkné prožití velikonočních svátků. Dětem alespoň doma bohatou pomlázku. Přeji Vám hodně zdraví a spokojenosti. Děkuji za spolupráci i za zpětnou vazbu, kterou mi posíláte na zikova@zsvernerice.cz.
Zde si můžeš prohlédnout mé přání a také si vybarvit obrázek. Ještě jsem pro Tebe  připravila velikonočního ALFA, kterého si můžeš spustit na zkušební verzi. Máš tam i oblíbené puzzle a pexeso. 
O Velikonocích se dočteš ve slabikáři na str. 102103. Můžeš si tyto stránky přečíst, protože to určitě zvládneš. Do sešitu napiš větu napsanou psacím písmem na spodním řádku na str. 103 ve Slabikáři.
Ještě jednou přeji hodně zdraví, bohatou pomlázku a pěknou velikonoční pohodu.
Jitka Zíková

6. 4. 2020

Vážení rodiče, milé děti.
 
Český jazyk:
Tento týden nás čeká písmenko Ž, ž. Použijeme opět i  kartu s obrázky ze slabikáře. Podle plánů je toto písmenko v pondělí 6. 4. i  na programu UčíTelky.  
V tomto týdnu máme velikonoční prázdniny, tak si práci rozdělíme do středy a potom je samozřejmě potřeba každý den chvíli číst, proto uvádím více možností na čtení. Vyberte, prosím, podle svého uvážení a možností dětí.
 1. Prohlédněte si prezentace na písmenko Ž: stáhněte si prezentaci písmenka Ž, prohlédněte prezentaci Hláska a písmeno ž.
 2. Čti a vypracuj pracovní list č. 1.
 3. Napiš psací písmeno Ž, ž  pracovní list č. 2, nejprve můžeš uvolnit ruku a procvičit na mazací tabulce, ve vzduchu nebo na archu papíru. Vrátíme se i k naší písance, napiš stranu 2122 (dvojhlásky au, ou byly na programu UčíTelky ve čtvrtek 2. 4.). Stále nezapomínej na správné sezení a držení pera. Připomeň si naše básničky. 
 4. Procvičuj čtení slov ve slabikáři str. 62 Ž, ž, str. 65 sloupeček Ž, str. 69 psací Ž, ž. Dále čteme ve slabikáři str. 8488 nebo si vyber Slabikář 2 str. 2023.
 5. Přiřazuj kartičky s tiskacím písmem ke kartičkám s psacím písmem. (Kartičky vytiskni a rozstříhej).
 6. Procvičuj zde: A B.
Všechna písmena si můžeš i vymodelovat z modelíny, postavit v přírodě z kamínků, klacíků, napsat do písku apod.
Můžete též sledovat výuková videa na písmenko ž od 26. 3.
 
Matematika:
Vypracuj str. 7 v PS (nebo naskenovanou stránku, pokud nemáš sešit), ke znázorňování používej papírové mince, které máš vystříhané. Pokud máš doma podobnou stavebnici jako Lenka ze cvičení 5, tak si s ní pohraj. Cvičení 3 napiš do sešitu. Průběžně procvičuj i sčítání a odčítání do deseti na přiloženém listu budeme potřebovat stále. Pokud nemůžeš vytisknout, opisuj do sešitu.
 
Prvouka:
Čeká nás velikonoční týden, povídej si s rodiči o velikonočních zvycích i tradicích. Vypracuj v PS str. 51.
 
Přeji mnoho úspěchů v práci, pracujte postupně podle svých možností a uvážení. 
Ještě se ozvu před prázdninami.
Jitka Zíková 

1. 4. 2020

Milé děti, vážení rodiče,
tentokrát si práci rozložte až do pondělí. Jsou zde náměty, které nelze úplně rozdělit. Přílohy na rozstříhání v českém jazyce můžete použít až příští týden. Online náměty vybírejte podle svého uvážení a možností. Vše se snažím co nejvíce přizpůsobit právě procvičovanému učivu, proto uvádím přímo konkrétní cvičení.
 
Český jazyk:
Opět budeme pokračovat s písmenkem B, b.
 1. Čti článek U babičky str. 7980, vypracuj soubor v programu ALF (U babičky). Někomu se program ALF zkušební verze nepovedl nainstalovat návod na stažení na školních stránkách dne 23. 3., pokud se instalace nepodaří, nevadí.
 2. Další čtení si vyber:  stránky 8183 ve slabikáři nebo můžeš procvičovat čtení na učebnicích online, Slabikář 2 str. 1215.
 3. Procvičuj rozlišování písmen b, d, p příloha 1 a Domečky b, d, p  otevřete pdf soubor. Zde budeme stříhat i vybarvovat. Rodiče prosím, aby si písmenka a kartičky vystříhaly a vybarvily děti samy. Stále cvičíme motoriku. 
 4. Psaní PL stáhni zde nebo je v příloze 2. Kdo nemá možnost vytisknout, opisuje do sešitu. Stále dodržuj naše známé postupy při psaní básničky, rozcvičení, uvolnění ruky, správné sezení.
Matematika:
Procvičujeme porovnávání čísel do 20, sčítání do 20 (přičítání jednotek k celé desítce):
 1. Zde můžeš procvičovat:
 • A první tři cvičení
 • B Jablečný den, Jablečný den 2
 • C porovnávání
 • D sčítání do 20
 • E příklady na porovnávání
 1. Vypracuj str. 5 a 6 v PS M3 (pokud nemáš sešit, jsou stránky přiloženy zde) používej koláčky, papírové mince ke znázornění. K přičítání k desítce používej i zelenou tabulku s červenými a modrými kolečky na první řádek tabulky si položíš 10 koleček jedné barvy (např. červená), máme celou desítku, na druhý řádek tabulky přikládáme modrá kolečka (např. 3 a počítáme 10 + 3 = 13) atd.
Prvouka:
 • A
 • B
 • PS str. 49 práce na příští středu.
Děkuji a přeji mnoho úspěchů při práci a hodně zdraví.
Jitka Zíková

30. 3. 2020

Vážení rodiče, milé děti,
 
Český jazyk:
Nyní si přidáme písmenko B, b. Použijeme opět i  kartu s obrázky ze slabikáře. 
Práce ČJ na pondělí a úterý:
 1. Prohlédni si prezentace na písmenko B (1 2).
 2. Vybarvi pracovní list podle zadání.
 3. Čti a vypracuj pracovní list č. 1.
 4. Napiš psací písmeno B, b pracovní list č. 2, nejprve můžeš uvolnit ruku a procvičit na mazací tabulce, ve vzduchu nebo na archu papíru. Stále nezapomínej na správné sezení a držení pera. Připomeň si naše básničky. Nezapomeň malé psací b má rovná záda.
 5. Procvičuj čtení slov ve slabikáři str. 62 B, b, str. 65 sloupeček B, str. 69 psací B, b.  Rychlíci mohou přečíst článek U babičky str. 7980, ve středu přidám soubor v programu ALF. 
 6. Procvičuj zde: 1 2 (je tam vždy několik cvičení, na horní liště přejdete na další cvičení) možno i v dalších dnech.
Všechna písmena si můžeš i vymodelovat z modelíny, postavit v přírodě z kamínků, klacíků, napsat do písku apod.
Můžeš též sledovat výuková videa na písmenko B od 16. 3.
 
Matematika: 
 1. Procvičuj číselnou  řadu do 20 skládej kartičky s čísly, pracuj dle zadání na kartě ze dne 23. 3., můžeš použít i jiné kartičky (číslice a tečky), procvičuj číselnou řadu i zde: 1 2 . Také zde je vždy několik cvičení. Toto procvičení je  důležité pro vypracování str. 4 PS M3.
 2. Vypracuj str. 4 v PS (Pokud nemáš sešit, vypracuj přiloženou stranu).
Prvouka:
Minulý týden jsem Vám psala, že při procházce s rodiči můžete utrhnout jarní kytičky a vylisovat je. Ve škole si je pak vylepíme a pojmenujeme. Pozor, netrhej chráněné rostlinky. Já už také lisuji. Počasí minulý týden nám přálo.
 
Hezké dny a úspěšnou práci. Těším se na Vás i na výsledky Vaší práce. 
Jitka Zíková 

26. 3. 2020

Milé děti, vážení rodiče,
posílám Vám další náměty na práci na čtvrtek a pátek i na víkendové chvilkové čtení. 
 
Český jazyk stále procvičujeme písmeno Č, č:
 1. Přiložený pracovní list č. 1 rozstříhej a přikládej k sobě kartičky se stejnými slovy (jedno napsané psacím písmem, druhé tiskacím děti též znají ze školy), slova pak napiš do sešitu.
 2. Čti a vypracuj pracovní list č. 2.
 3. Čti slabikář str. 65 písmena C,c, Č, č.
 4. Pokud jste se již registrovali na Nové škole učebnice onlineotevřete si Slabikář 2. díl str. 1617, případně 18 a můžete zde pracovat (vždy, když kliknete na cvičení, tak se Vám samostatně otevře).
Téma čtvrteční Učítelky je Samostatně čteme a klademe si otázky. Je zde připraven i pracovní list. Na program UčíTelky už Vás budu upozorňovat jen občas, jistě si sami  vždy podle rozvrhu vše připravujete. 
 
Matematika:
 1. Pracuj s kartičkami s čísly dle návodu, čísla čti a trénuj jejich psaní do sešitu.
 2. Vypracuj str. 3 PS M 3 (pokud sešit nemáte, je zde stránka naskenovaná) při práci znázorňuj i červenými a modrými kolečky.
Přeji hezký den a úspěšnou práci.
Jitka Zíková

25. 3. 2020

Milé děti, vážení rodiče,
 
připravila jsem pro Vás informace a úkoly na další dny.
 
Český jazyk:
 1. Čteme slabikář str. 78 (zkus vypravovat, co vidíš na obrázku, povídej si s rodiči o článku.) Dále čteme: str. 69 psací C,C, Č, č.
 2. Pokud budete mít zájem, můžete se také podívat na on-line výuku Č, č  23. 3. a další dny zde.
 3. Procvičuj na počítači: A B
 4. Protože jsme s UčíTelkou procvičovali psaní psacích písmen h, H, napíšeme si je nyní do naší písanky str. 2324.
Matematika:
Ve škole nám zůstaly papírové mince, koláčky a další pomůcky. Dne 24. 3. jste mince potřebovali v UčíTelce, také je potřebujeme v našem pracovním sešitě matematiky. Posílám Vám tedy naskenované přílohy, abyste si je mohli vystříhat a používat při manipulačních činnostech. Opět si tak procvičíte vystřihování. Všechny vystříhané pomůcky (včetně smyček, domina, kartiček s čísly atd.) si ukládejte do nějaké krabičky a používejte průběžně při manipulačních činnostech.
Stále procvičujte sčítání a odčítání do deseti vypracujte postupně přiložený pracovní list.
 
Prvouka:
Dne 25. 3. nás v Učítelce čeká pozorování klíčení semen a poznávání květin. My jsme ve škole seli semínka rajčátek a aksamitníku. Semínka nám stačila vyklíčit a trochu vyrůst. Některá z nich pěstuji teď doma a až nám trochu povyrostou, pošlu Vám fotografii.
Vypracuj str. 48 v pracovním sešitě Já a můj svět.
 
Prosím nepracujte v žádném pracovním sešitě stránky napřed.
 
Děkuji za spolupráci, přeji hodně zdraví. 
Stále na Vás myslím a stýská se mi. 
Jitka Zíková

23. 3. 2020

Český jazyk
Dnes budeme pokračovat ve čtení a psaní. Probíráme písmenko Č, č.
 1. Čti na str. 77 Kočárek.
 2. Opiš na str. 76 77 řádky psané psacím písmem do sešitu.
 3. Ve škole používáme program ALF (zde ke stažení) Stáhněte si zkušební verzi a spusťte si přiložený soubor Kočárek. 
Dne 16. 3. 2020 zahájila Nová škola online výuku pro žáky 1. ročníku. Výuka probíhá podle učebnic Nové školy (možno spustit a k bezplatnému používání se můžete zaregistrovat zde), kde jsou některá písmenka probírána v jiném pořadí než v naší učebnici Alter. Dne 20. 3. začali probírat písmenko Č, č, které následovalo po písmenku B, b (v naší učebnici obráceně). Můžete tedy zhlédnout video ze dne 20. 3. 2020 přibližně od 6.50 min. je tam písmenko Č. Další dny budou následovat další videa. 
Po probrání písmenka Č přejdeme k písmenku B, tak jak je v našem slabikáři a tedy pak můžeme sledovat i předchozí videa.
 
V rozvrhu UčíTelky na 23. 3. 2020 je vyvození písmena H, H na stránkách  jsou i pracovní listy   prosím vytisknout a  napsat malé i velké psací písmeno H, h možno psát i v dalších dnech. Kdo nemá možnost vytisknout, píše do sešitu. Doprovodný text přečtou rodiče, mohou i někteří žáci (jsou tam ještě neprobíraná písmenka). 
 
Matematika práce na více dní průběžné procvičování:
Vyrobte si kartičky a pracujte podle instrukcí u nich uvedených Pracovní list č. 1 a pracovní list č. 2
 
Přeji hezký den a úspěšnou práci
Jitka Zíková

20. 3. 2020

Vážení rodiče, milé děti,
již více než týden se vzděláváte doma. V úvodní informaci jsem Vám poslala návrhy na různé stránky, kde můžete sami procvičovat, a průběžně přidávám další informace a zadávám další úkoly. Nyní Vás žádám o zpětnou vazbu. Napište mi na můj pracovní e-mail (zikova@zsvernerice.cz), jak se Vám práce daří, co používáte, jak pracujete. Podělte se se mnou o své zkušenosti s prací se zadanými pracovními materiály, zda Vám zde něco chybí nebo je něčeho naopak moc. Také napište, zda sledujete pořad UčíTelka. Jak jste si jistě všimli, některé úkoly přizpůsobuji právě i tomuto vysílání. 
V minulém týdnu jsme také dokončili PS M 2. V sešitě M 3 začínáme numerací do 20. Již jsem Vám poslala 1 okopírovanou stranu. Pokud máte možnost, můžete si PS 3 vyzvednout v kanceláři školy vždy Po - St od 8:00 do 10:00 hod. Pokud tuto možnost nemáte, nevadí, budu tyto  listy zasílat naskenované na stránky školy. 
Zde je ještě jeden vhodný odkaz na procvičování matematiky.
Situace je opravdu mimořádná, budeme spolu hledat řešení, která budou vhodná pro každého.
Zdravím Vás tedy ještě jednou všechny, přeji pevné zdraví a mnoho úspěchů při domácím vzdělávání a věřím, že si v této situaci budeme vzájemnou oporou. V případě dotazů nebo potřeby individuální konzultace určitě pište na uvedený e-mail. 
Děkuji za spolupráci.
Přeji krásný víkend a rodinnou pohodu.
Jitka Zíková

19. 3. 2020

Vážení rodiče, milé děti,
pomalu se naučíme nové písmenko Č, č. Použijeme i kartu s obrázky ze slabikáře.

Práce do pondělí:
 1. Prohlédněte si prezentaci na písmenko Č
 2. Vybarvěte pracovní list podle zadání.
 3. Čtěte a vypracujte pracovní list č. 1.
 4. Napiš psací písmeno Č, č pracovní list č. 2, nejprve můžeš uvolnit ruku a procvičit na mazací tabulce, ve vzduchu nebo na archu papíru. Stále nezapomínej na správné sezení a držení pera.
 5. Čti ve slabikáři str. 61, 76.
Matematika procvičuj počítání do 10.
Geometrie téma páteční UčíTelky: Stavíme z krychlí postav z krychlí (kostek) a vypracuj pracovní list.
 
Prvouka
Při procházce s rodiči můžete utrhnout jarní kytičky a vylisovat je. Ve škole si je pak vylepíme a pojmenujeme. Pozor, netrhej chráněné rostlinky.

Hezké dny a úspěšnou práci.

J. Zíková

18. 3. 2020

Milé děti,
téma středeční UčíTelky je: Co se děje v přírodě na jaře.
Podívejte se na pořad a potom můžete pracovat podle námětů, které jsem poslala k tomuto tématu dne 12. 3. 2020.
Vypracujte stranu 47 v PS Já a můj svět.
 
Matematika:
Zatím stále opakujeme podle zadání ze dne 12. 3. 2020 všechny psané materiály přinesete později do školy.
Z matematiky stále procvičujte počítání do 10. Ve škole nám zůstaly naše pomůcky, proto posílám naši tabulku na vyrobení, abyste mohli doma procvičovat dopočítávání. Při její výrobě si také procvičíte vybarvování, stříhání. Prosím o vypracování všech již zadaných pracovních listů. Další přidám ve čtvrtek. Procvičujte i pomocí smyček a interaktivně na počítači.
 
Český jazyk čteme ze slabikáře a podle zadaných námětů na počítači. Zatím opakujte již probraná písmenka. Brzy postoupíme dále. 
Psaní píšeme do sešitu s pomocnými linkami opět zatím dle původního zadání. Prosím, aby byly napsané všechny diktáty (vy je napíšete jako opis) zadání ze dne 12. 3. 2020.
 
Informace pro rodiče:
Přišla nám nabídka na využití výukového programu Včelka na 6 týdnů zdarma. V minulých letech jsme ji v naší škole využívali.
Přeposílám Vám tedy tuto nabídku. Pokud máte zájem, můžete si ji nainstalovat. Já Vám průběžně mohu doporučovat, co by bylo možné procvičovat.

Všem rodičům nyní plošně nabízíme použití aplikace Včelka a to na 6 týdnů zcela zdarma.
Zde je návod na instalaci a přístupové informace, které nám byly doručeny.
Instrukce, jak použít promo kód UCIMESEDOMA:

1. Zadejte na počítači internetovou adresu www.vcelka.cz
2. Vpravo nahoře klikněte na červené tlačítko Vstup do aplikace
3. Zadejte postupně Váš email, heslo a další údaje potřebné pro registraci
4. Po dokončení registrace klikněte na tlačítko Přidejte prvního čtenáře
5. Postupujte dle instrukcí, dokud neuvidíte seznam cvičení nově vytvořeného čtenáře
6. Klikněte na zelené tlačítko Použít promo kód
7. Vepište promo kód UCIMESEDOMA a klikněte na tlačítko Použít
8. Nyní můžete Včelku zdarma využívat po dobu 6 týdnů!


* V případě, že již registraci ve Včelce máte, první čtyři kroky přeskočte a začněte krokem 5.

 
Přeji hezký den a hodně úspěchů při práci
Jitka Zíková

17. 3. 2020

Milé děti,

minulý týden jsme dokončili PS M2, na který navazuje PS M3 počítání do 20 bez přechodu desítky. Toto je také dnešní téma vysílání programu UčíTelka. 
 1. Podívejte se na tento pořad a s pomocí rodičů vypracujte přiložený list
 2. Procvičuj číselnou řadu do 20 na těchto stránkách.
Přeji hezký den a užívejte si krásné jarní počasí.
Jitka Zíková

16. 3. 2020

Vážení rodiče,
prosím, pokud sledujete stránky školy, napište mi na e-mail: zikova@zsvernerice.cz tyto informace:
Jestli máte možnost:
a) připojení k internetu a sledování informací na stránkách školy
b) prohlédnout prezentaci
c) vytisknutí pracovního listu

Zadávání úkolů individuálně přizpůsobím Vašim možnostem.
Připojuji dva listy k vystříhání a manipulační činnosti. Jsou to matematické smyčky a domino děti je znají, poradí si s nimi.

14. 3. 2020

Vážení rodiče, milé děti,
posílám další informace pro domácí vzdělávání.
Česká televize začíná v pondělí s novým vysíláním pro školáky. Podívejte se níže:
Ještě další možnosti domácího procvičování:

ČJ M pracovní list z M

Průběžně budu nějaké informace přidávat.
Mějte se hezky a hodně zdraví
Jitka Zíková

12. 3. 2020

Vážení rodiče, milé děti, 
posílám Vám možnosti úkolů a práce na dny mimořádného volna. Je důležité každý den chvíli číst, psát i počítat.
Prosím, čtěte a pište dle zadání, které jsme si zapsali do úkolníčků dne 10. 3., dále vypracujte zadané listy z matematiky a str. 32 v PS 2 .
Dále si do volného sešitu (sešit 512 s pomocnými linkami) průběžně pište (vyberte podle svého uvážení):
 • opis ze slabikáře vždy poslední linka na stránce (stránky dle vlastního výběru),
 • opis ze slabikáře str. 3334 (vždy si vybrat krátkou část textu),
 • možno též zkusit přepis krátkého textu ze slabikáře,
 • nebo je možno psát opis dle následujících diktátů.
Prosím o správné sezení a držení psacího náčiní. Možno využít naše známe říkanky před psaním.

Možnosti dalšího procvičování čtení a počítání naleznete zde (výběr ponechám na Vás):

A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L 

Prvouka učivo jaro již se nám blíží, prosím, povídejte si s dětmi na toto téma. Zde je další inspirace:


A   B   C

Prosím, pracujte každý den dle svých možností a možností Vašich dětí. 

Přeji pevné zdraví Vám i Vašim dětem.
Jitka Zíková

«E-learning
«Aktuálně