Země Evropy (projektový den)

Dne 25. 10. 2016 se na druhém stupni ZŠ Verneřice konal projektový den. Každá třída si vybrala jednu z evropských zemí, kterou následně měla představit třídám ostatním. Za čtrnáct dní měli žáci za úkol připravit program, nastudovat scénku a vyzdobit třídu.

Itálie (6. třída)
Průvodce, Jakub Routner, uvítal návštěvníky z ostatních tříd a program byl zahájen národní hymnou. Ve znalostním kvizu byla šance vyhrát oříškovou čokoládu, ovšem za předpokladu, že jste získali nejvíce bodů. Na to dohlížela porota ve složení: Štefan Svoboda, Václav Moudrý a Štěpán Kukačka. Dále následovaly prezentace střídané ochutnávkami. Povídání o nejznámějších pokrmech (Ondřej Zeman) doplnila nabídka mozzarelly s olivami. O tom, že Italové vědí, jak vyrobit krásná auta, referoval Jiří Pešek. Mezitím Markéta Rýdlová, Petr Kučera a Jiří Tomiška naservírovali pravé italské špagety s milánskou omáčkou a sýrem. Závěr obstaral referát o třech významných osobnostech - Galileo Galileovi, Leonardu da Vincim a Antonio Vivaldim.
Jiří Benda

Ukrajina (7. třída)
Sedmá třída si pro nás připravila Ukrajinu. Na přivítání pustili hymnu, poté nám Nela Kopřivová řekla základní informace o tomto státu. Následoval referát o historii od Veroniky Deňové a Lucie Vávrové. Následně nám předvedli vtipnou scénku. Po scénce Natálie Fialová a Klára Havlová představily známé osobnosti Ukrajiny. Nezapomnělo se na sport, který si pro nás připravila Eliška Šiklová. Na závěr Daniel Štěpánek prezentoval ukrajinskou kuchyni, při které nám nabídli ochutnávku pirožků se sýrem a cibulí.
Tereza Kovářová

Osmá třída na dvacet minut Ruskem
Celým programem nás provedly Alexandra Sotonová v roli rodilé Rusky a Kristýna Kučerová jako překladatelka. Jako první jsme si poslechli ruskou hymnu. Následovala prezentace, ve které jsme se dozvěděli základní informace, ta byla přerušená protiputinovskou demonstrací. Michaela Zavřelová a Jan Čekal nás seznámili s nejznámějšími osobnostmi. O okupaci Československa ruskou armádou v roce 1968 jsme se dozvěděli od kluků z osmé třídy, ti přidali i scénku na stejné téma. Na závěr jsme dostali ochutnávku, byl to moskevský chlebíček s kandovaným ovocem a pončiky, které pekla paní učitelka Hrachovcová.
Františka Kurišová

Island (9. třída)
Devátá třída si připravila Island. Žáci se nejdříve dozvěděli základní informace. Během referátu o kuchyni ochutnali rybí pomazánku a "islandskou" vodu. Také zjistili, co je pro Island typické nebo například kolik procent území tvoří ledovce. Nakonec při poslechu písně známé zpěvačky Björk dostali malý kvíz.
Michaela Sládková