Země Evropské unie

Dne 13. 11. 2014 se konal na druhém stupni projektový den s názvem Země Evropské unie.

Slovensko (6. třída)

6. třída nám představila Slovensko. Celým programem nás provázel Martin Baláž alias „prezident Andrej Kiska“ a Jan Forszták jako „duch již zesnulého Gustava Husáka“.
Po poslechu slovenské hymny nám Kristýna Kučerová přednesla informace o kultuře a slovenské kuchyni. Dále následovala ukázka operního pěvce Petra Dvorského, kterého nám předvedl Dominik Pavlis. Něco málo o bratislavském hradu nám pověděl David Pavlík a první veřejnou pražskou pitvu doktora Jana Jesénia z roku 1600 nám představil Michal Kabele a Jan Čekal. Poté následovala ukázka ovcí i s pasákem a krátká přednáška o brynze. Nakonec jsme dostali ochutnat výborné sýry.
Vystupování nejmladších žáků druhého stupně hodnotím jako velmi zdařilé.

Denisa Chrenková

Švédsko (7. třída)

Když jsme vešli do sedmé třídy, tak nás hned zaujala žluto-modrá výzdoba třídy - švédské barvy státní vlajky. Uvítali nás a pustili hymnu. Všichni jsme stáli s rukou na srdci a „se slzami v očích“. Pak jsme se dozvěděli něco o švédském znaku a jazyku. Jako další nám byla puštěna prezentace o průmyslu Švédska a firmách známých po celém světě jako např. Husqvarna, Sony Ericsson, Ikea, Electrolux. Následovala scénka, kde se nám představila a zatancovala Pipi dlouhá punčocha. Po celé třídě byly rozmístněné otázky a na papírky jsme měli zakroužkovat správnou odpověď. Ochutnávka jednohubek byla zahrnuta i do otázek, měli jsme poznat, co je to za příchuť. Nato jsme se dozvěděli něco o známých osobnostech a zpěvácích. A na závěr nám byla puštěna ukázka písničky od skupiny Abba, při které se odehrála diskotéka. To bylo vše ze sedmé třídy neboli Švédska.

Jan Krapf

Belgie (8. třída)

8. třída nás přivítala v Belgii. Nejdříve nám pustili prezentaci na téma „Když se řekne Belgie“ za doprovodu státní hymny. Poté nám Anna Stanková řekla něco o belgické kuchyni a dostali jsme na ochutnání pommes frites neboli hranolky. Dále následovalo pár informací o belgické kultuře, o které nám něco málo řekla Anežka Kurišová. A pak nám dali žáci ještě na ochutnání vafle, které byly moc dobré. A program zakončili tím, že si pro nás připravili takovou malou soutěž o pralinky. Udělali přehlídku Šmoulů a nechali nás hádat jejich jména. Pralinky nakonec vyhrál žák z 9. třídy Josef Valsa. Ještě není od věci říct, že nás celým programem provázely Kateřina Rokosová a Anna Stanková. O Belgii jsme se díky 8. třídě dozvěděli spoustu zajímavých informací.

Karolína Stanková

Irsko (9. třída)

Devátá třída si pro nás připravila ukázku Irska. Přivítala nás Dominika Marková státní hymnou a prezentací o Dni sv. Patrika. Další přednáška byla o irském jídle od Elišky Braunové. Malým zpestřením byla možnost ochutnání bramborových placek. Vašek Baláž představil irské nápoje a jako ochutnávka se podával irský čaj s příchutí whiskey. Potom následovala prezentace o dostizích, kterou připravila Bára Fialová. Následovala zábavná scénka, Jan Krapf, Karolína Stanková a Josef Valsa si zahráli na dostihové koně a Dominika Marková, Vašek Baláž a Bára Fialová zase na jezdce. Dále nám Karolína Stanková řekla něco o irské kultuře. Následovala scénka v podání Vaška Baláže a Karolíny Stankové, která byla zároveň příjemným zakončením, předvedli nám ukázku irskych tanců.

Bára Fialová