Dravci & sovy

Na velkém hřišti se dne 8. října 2013 konala přehlídka dravých ptáků a sov. Bylo tu k vidění mnoho ptáků, velkých i malých, našich i cizích. Ze sov jsme mohli vidět např.: výra velkého, puštíka bělohlavého, sýčka, kalouse a jiné. A ze sokolovitých dravců se ukázali poštolka, dřemlík, ostříž, raroh… a z těch dalších třeba sokol, který dokáže vyvinout rychlost až 300 km/h, a karančo, které nelítá, ale běhá. A ostatní - káně, káně Harrisovo (to si dokáže odnést i srnku), luňák, jestřáb, orel stepní a bělohlaví, kondor, sup a další…
Nejprve nás naukou o dravcích poučil Jan Kučírek a dále o lovu a chování dravců jsme si vyslechli Davida Kuchaře. Pak si připravili i soutěž, ve které se hrálo o pexeso, leporelo a jiné „ptákoviny“. Otázky byly jednoduché, nic těžkého. (Věděly to i děti ze školky – například to, že bubo bubo je latinsky výr velký, věděla jen holčička, které je 5 let).
Při letu či lovu jsme mohli vidět káně, raroha, orli i karančo. Lovili za kusy kuřat, potkanů, myší, které byli roztrhaní na malé kousíčky masa. Téže se ukazovalo i lovení na pohyblivou návnadu, která byla tažena na navijáku.
Za 50 Kč to myslím stálo za to. Spoustu jsme se toho dozvěděli, ale nevím, jestli to bylo zajímavé pro všechny stejně.
Více se dozvíte na www.zayferus.cz.
Václav Efler