Zajímavé dopoledne se psem

Dne 11. listopadu 2011 do Mateřské a Základní školy ve Verneřicích přijela Jitka Chladná z poradenství chovu zvířat Všelibice.
Chovatelka s sebou přivezla 2 krásné bernské salašnické psy. Fenku Sally, které jsou 3 roky a čeká štěňátka, s jejím kamarádem Alanem, kterému je 6 let.
Paní ukázala dětem fotografii pejska, aby věděly, jak takový pes vypadá. Děti napodobovaly zlé psy a paní jim ukazovala polohu, která by je měla ochránit před zlými psy. Vysvětlila dětem, co je to „kamenná tvář,“ děti musely dát ruce na kolena a nesměly se smát ani mračit. Když chovatelka přiváděla Alana, všichni museli nasadit „kamennou tvář.“ Chovatelka ukazovala, jak by se k pejskovi měli a neměli chovat a také různé kousky s Alánkem. Děti měly možnost si pejsky pohladit. Vysvětlila dětem, že k cizím psům se nemáme přibližovat a už vůbec na ně nemáme sahat. Chovatelka také dávala dětem a žákům různé otázky (např.: Má pes kolena?). Potom jsme si ukázali, jak se má pes správně hladit, aby nás nepokousal. Jako odměna pro děti v mateřské školce byla možnost se s Alanem vyfotografovat.
S druhým stupněm se mluvilo především o týrání psů. Druhému stupni navíc paní ukázala krásnou fenku Sally.
Odpovědi našich spolužáků na otázku: „Co se vám nejvíc líbilo?“
1. třída - Mohli jsme si pohladit pejsky, Alánek poslouchal, naučili jsme se „kamennou tvář“, hádanky, na které jsme odpovídali.
2. třída - Jak pejsci poslouchali, hladili jsme si je a viděli jsme, jaké umí pěkné kousky.
3. třída - Líbilo se nám vše, pejsci poslouchali a my jsme si je mohli i pohladit.
4. třída - Líbili se nám psi, také jsme si mohli vyzkoušet polohu, při které nás pes neohrozí.
5. třída - Pejsci, kteří poslouchali a předvedli nám hezké cviky.
Druhý stupeň se shodl na tom, že nejhezčí na celém představení byli psi.

(Denisa Chrenková a Bára Fialová)