Země Evropské unie (projektový den)

Nizozemí (6. třída)

Šestá třída si pro nás připravila množství referátů, výstavek a uchutnávek. Dívky přečetly referáty o holandském malířství, sýrech a květinách. Viděli jsme divokou jízdu na kolečkových bruslích, která symbolizovala národní sport - rychlobruslení. Mohli jsme ochutnat sýry Goudu a Eidam, perníčky speculaas a stamppot - šťouchané brambory se zeleninou. Třída byla vyzdobena oranžovou barvou, u oken na lavicích bylo několi textů a předmětů z oblasti sportu, dopravy a gastronomie, které vzbuzovaly zájem příchozích. Poslední referát i s modelem si připravili kluci, byl o větrných mlýnech.
(Jiří Benda)

Finsko (7. třída)

Když jsme přišli do 7. třídy, přivítali nás finskou hymnou. Měli zajímavé představení. Děj se odehrával v sauně, kde nám byly postupně představovány zajímavosti Finska slečnami: Annou Fischerovou, Adélou Katuščákovou a Jarmilou Havránkovou. Dívky si povídaly o hokeji a na to přiběhli Lukáš Zítka, Tomáš Tomiška, Vojta Zeman a něco málo z hokeje nám ukázali. Po hokeji se mluvilo o spisovateli M. Waltarim. Tomáš Pokorný a Vašek Efler přišli s formulemi. Poté bylo krátké povídání o rybách a finské vodce. Pěkná byla ukázka hudební skupiny Apocalyptica, kterou nám předvedli Tomáš Tomiška, Jan a Josef Čejdovi. Na závěr jsme mohli ochutnat jednohubky s finskou pomazánkou.

(Daniela Černá)

Polsko (8. třída)

Po poslechu hymny nás Radek Černý seznámil se základními údaji o prezentovaném státě. Navázala na něj série referátů o Mikuláši Koperníkovi, Frédéricu Chopinovi a Marii Curii-Skłodowské v podání Lucie Kučerové, Elišky Čerňákové a Jakuba Šebka. Šárka Šefraná si v roli Marie Curie-Skłodowské počínala velmi zdatně a před zvídavými zraky diváků vyrobila kyslík a oxid uhličitý. Dalším bodem programu byl rozhovor v polském jazyce, který si připravily Lucka Kučerová se Simonou Valachovou, o překlad se postarala Eliška Čerňáková. Zpestřením se stalo taneční vystoupení Šárky a Simony, které zatancovaly mazurku. K tomu jim zazpíval Tomáš Csupori. Na závěr byl připraven vědomostní test o Polsku a ochutnávka skvělého Žurku, kyselé polévky s klobásou, vejci a bramborami.
(Jiří Benda)

Portugalsko  (9. třída)

9. třída si připravila Portugalskou republiku. Projektu se zúčastnila celá třída. Úvod, který se týkal historie a dalších obecných informací (rozloha, obyvatelstvo apod.), si vzali na starost Ivan Urban a Radek Bíža. Reportáže o portském vínu se ujala Lenka Didiová, zároveň jsme si mohli jednu lahev prohlédnout. Dále jsme měli rozhovor se světoznámým fotbalistou Cristianem Ronaldem (Markem Mocem) a viděli jsme jeho reklamu na sexy šortky, kterou nám z anglického jazyka přeložil David Urban. Daniela Černá a Šárka Očenášková předvedly ukázku, jak první člověk - Fernão de Magalhães obeplul Zemi. Avšak třešničkou na dortu byla výborná portugalská polévka s kapustou a klobásami, kterou uvařila Kristýna Hodboďová. Třída byla skvěle vyzdobena díky šikovným rukám Zlaty Zukalové a Aleny Prádlerové. Všichni byli spokojeni se svými výkony.

 (Ivan Urban)
Fotografie
«Zprávy a novinky
«Aktuálně