Exkurze do sklárny a muzea v Novém Boru

Dne 28. 4. 2015 se konala exkurze do sklárny Egermann (huť Flóra), která byla založena v roce 1913. Exkurze se zúčastnila 7., 8., a 9. třída společně s několika žáky z třídy šesté.
Uvítací řeč si připravila paní Jašková, která nás krátce seznámila s chodem sklárny a vysvětlila nám, jak vše funguje. Dozvěděli jsme se, že kolektivní práce, kterou výroba skleněných výrobků vyžaduje, je velmi náročná, nejen díky vysokým teplotám, při kterých musí zaměstnanci pracovat. Poté jsme byli rozděleni do dvou skupin. První skupina šla do krámku se skleněnými výrobky, kde byl velmi pestrý výběr barevných skleněných váz, ozdobných mís i skleniček a bylo možné si kterýkoliv z výrobků zakoupit. Druhá skupina mezitím navštívila výrobnu, ve které jsme viděli proces ruční výroby užitkového skla. Dozvěděli jsme se, že při tavení je v peci až 1450 stupňů Celsia a chlazení, které probíhá v tzv. tamprovně, trvá více než 12 hodin. S paní Jaškovou, která nás po výrobně provázela, jsme mohli vidět foukání, tvarování i zabrušování skel. Ukázala nám, jak cenná jsou jednotlivě barvená skla. Od nejdražších, která jsou červená a obsahují až 24karátové zlato, až po zelená, která jsou převážně s příměsí železa a mědi. Také jsme se dozvěděli, že je závod pojmenován po Fridrichu Egermannovi, který se na Novoborsku věnoval malbě skla a využití lazur.
Po zajímavém zážitku ze sklárny jsme navštívili Sklářské muzeum, které bylo založeno v roce 1893. Zde jsou k vidění zdobená, malovaná i broušená skla. Zjistili jsme, že jako výborný výtvarník se muzeu osvědčil Lukáš Jabůrek, který působí v Karlových Varech. Byly nám rozdány pracovní listy, které jsme samostatně vyplňovali, a poté si odpovědi zkontrolovali. Na závěr jsme si prohlédli exponáty, které muzeum nabízí.
Celkově hodnotím návštěvu sklárny i muzea jako zajímavou.

Denisa Chrenková 

Fotografie
«Zprávy a novinky
«Aktuálně