Přemyslovská knížata

25. března ve velké tělocvičně proběhlo představení Pernštejnů z Hradce Králové, pořadem provázeli Vojta Kvasničák & David Gregorčik. Tentokrát měli na programu dobu přemyslovských knížat a jejich činění v Čechách a na Moravě. Povídání bylo o většině šlechticů z rodu. Začali Bořivojem a ukázkou, jak se stal křesťanem, dále pokračovali sv. Václavem a jeho vraždou a dalšími významnými představiteli rodu.
Potom nám ukázali zbroj z této doby, tedy z 10. století. Zbroj se skládala z prošívanice, drátěné košile a z plátenice, jinak z typického štítu, mandlovice, a sečného meče na krátkou vzdálenost. Takováto výbavička vás ale přišla na pěknou sumu, třeba měla cenu jako celá vesnice. Proto si ji nemohl dovolit každý.
Nakonec předvedli menší šarvátku a slíbili, že bude pokračování příště. Celý průběh doplňovali vtipnými scénkami a neustálým bráním dobrovolníků z řad obecenstva mezi sebe. Takové vystoupení určitě stojí za to. Jsou to "týpci", co to vážně umí a hlavně tomu rozumí. Mohlo by to být častěji.
Václav Efler

Fotografie
«Zprávy a novinky
«Aktuálně