Divadélko pro školy Hradec Králové

29. května se v kulturním domě ve Verneřicích konalo divadlo. Pro 1. stupeň bylo připraveno představení s názvem Nová dobrodružství veverky Zrzečky. Druhý stupeň sledoval program s názvem Divadelní cestopis aneb Evropu od renesance po realismus, o kterém pojednává tento článek.
Jako první hru nám páni zahráli ukázku slavné tragédie od Williama Shakespeara Hamlet. Herci se na úvod hádali o to, jakou kdo bude hrát roli. V této hře zazněla známá věta: „Být nebo nebýt, to je otázka“.
Druhá ukázka byla ze hry Zdravý nemocný od Moliera. Ústřední postavou je měšťan Argan, který je hrozný hypochondr. Zavolal si doktora, který mu měl pomoct z jeho "nemoci". Doktor začal s tím, že ho rozřízl a vyndával mu orgány. Když mu vyndal snad všechny orgány, řekl mu, že mu musí vypíchnout i oko.
Potom jsme viděli část hry Sluha dvou pánů od italského dramatika Carla Goldoniho a následoval výňatek ze hry Cyrano z Bergeracu od Edmonda Rostanda. Cyrano je zamilovaný do Roxany, ale kvůli svému velkému nosu jí nikdy city nevyznal a tak pomáhá Kristiánovi s tím, aby Roxaně vyznal své city on.  Roxanu zde hrála Dominika Marková ze sedmé třídy.
Poslední hra, Maryša od bratří Mrštíků. Maryša má manžela Vávru, který je na ni zlý. Jednoho dne se rozhodla to s ním skoncovat, tak mu dala do kávy jed.
Hry se od těch originálních poněkud lišily. Bylo to pojato hodně vtipně. Myslím, že divadlo mělo úspěch a všechny pobavilo.

 (Lucie Kučerová)

Fotografie
«Zprávy a novinky
«Aktuálně