Země Evropské unie (projektový den)

Irsko (6. třída)

Dne 26. 10. 2010 naše škola pořádala projektový den. Irové si pro nás připlavili pár přednášek. První byla o Svatém Patrikovi a přednesl ji Lukáš Zítka. Další  o Oscaru Wildeovi přečetl Tomáš Pokorný a zajímavosti o Samuelu Beckettovi řekl Václav Efler. Dívky nám ukázaly irský tanec, který doprovázela kapela, ve které hrál Tomáš Pokorný, Lukáš Zítka a Václav Efler. Potom nás Václav Efler seznámil s irským sportem hurlingem, což je pozemní hokej. (Ke hraní hurlingu potřebujete hůl a míček.) Na závěr jsme nahlédli do irské gastronomie. Denisa Seidelová pohovořila o irské whisky a Nikola Gažiová přečetla přednášku o pivě Guinness. Škoda, že neměli žádnou ochutnávku.
(Patrik Kučera)

Maďarsko  (7. třída)

Po celou dobu projektu nás provázela roztomilá průvodkyně Vendulka (Vašek Facuna). Nejdříve jsme si vyslechli maďarskou hymnu, která byla dost dlouhá. Poté nám Jakub Šebek řekl nejdůležitější informace o Maďarsku. Následovala lekce maďarštiny, kterou předvedli Tomáš Csupori se Simčou Valachovou a Luckou Kučerovou. Potom Jakub Šebek řekl krátkou přednášku o Von Neumannovi a hned po něm Tomáš Csupori řekl krátkou přednášku o Ernö Rubikovi. Radek Černý složil Rubikovu kostku, ale než ji složil, bylo možné ochutnat maďarský guláš nebo pravé maďarské klobásy. Tato země byla velmi zajímavá.

                                                                                                         (Tereza Křížová)

Dánsko (8. třída)

Osmá třída reprezentovala Dánské království pod vedením pana učitele Petra Tomáška. První a druhou hodinu probíhala příprava. Prezentace Dánska byla započata hymnou. Dále jsme slyšeli základní informace o tomto státě, které přečetli Ivan Urban a Radek Bíža. Následoval rozhovor s vůbec největším světovým pohádkářem Christianem Andersenem v podání Lucie Šmejkalové a Kristýny Hodboďové. Poté nastala krátká reportáž o počasí, již uvedla Daniela Černá. Po této reportáži jsme měli možnost vidět reklamu, ve které hrály Eliška Čerňáková a Zlatka Zukalová. Pak přišel na řadu legrační rozhovor s dánskou královnou Markétou II., kterou představovala kostra z kabinetu přírodopisu, s bodyguardy Šárkou Očenáškovou a Zlatkou Zukalovou. Nakonec osmáci využili projektoru, který mají umístěný ve třídě, a pustili prezentaci o historii Dánska.
(Michaela Urbanová)

Belgie (9. třída)

První dvě hodiny probíhala příprava ve třídě. Nejprve jsme si poslechli belgickou hymnu, po níž následovala přednáška o belgické čokoládě  v podání  Terezy Křížové. První ochutnávka byla ochutnávka zeleninového salátu, který měl být zřejmě belgický. Pak jsme si vyslechli velmi fascinující přednášku o Atomiu od Františka Cestra. Poté se ochutnávaly hranolky s tatarkou či kečupem. A po tom všem nám Ondřej Pulko přečetl krátkou přednášku o belgické krajce. Pak proběhla ochutnávka vaflí s marmeládou a šlehačkou. Nakonec Míša Nováková přednesla něco málo o belgickém pivě.

(Kristýna Jirásková)
Fotografie
« Zprávy a novinky