Příběhy českého středověku

17. 9. 2008 dopoledne nás navštívila skupina historického šermu Livonci. Livonci se zabývají různými dějinnými epochami od 10. do 16. století. Ve skupině Livonci můžete nalézt opravdové odborníky, jako jsou archeologové nebo historici. Toto sdružení vzniklo v roce 2001. Vystupují na akcích typu vinobraní, historické slavnosti apod., ale pro školu vystupovali poprvé. Žáci měli možnost zhlédnout příběh o Branišovi, příběh o Václavovi, mohli si vyzkoušet psát na papyrus, plést ozdobný proužek. Dozvěděli jsme se také, jak se dříve bojovalo, oblékalo a jak se zakládala města. Po vystoupení se naše reportérky zeptaly na pár otázek. Při rozhovoru jsme se dozvěděly, že členů v Livonci je nepočítaně a na otázku, kdo vyrábí všechny kostýmy a rekvizity, nám jeden milý pán odpověděl: “To všechno dělám já“. Několik žáků z vyšších tříd ještě pomohlo uklidit malé hřiště po vystoupení a žáci se vrátili zpět do školy.

(Petra Běhunková, Lenka Zíková)