Workshop v Pirně

Verneřické loutkové divadlo Baryk se zúčastnilo workshopu na česko-německém gymnáziu v Pirně. Tato dílna probíhala ve dnech 5. - 9. května a byla součástí velkého mezinárodního festivalu Mitte Europa. Workshopu se nás za českou stranu účastnilo šest – tito loutkáři: Eliška Zygulová, Leona Hrachovcová, Ondřej Čerňák, Kateřina Sabó, Kateřina Hunková a Patrik Kučera. Ve středu a ve čtvrtek s námi jel i náš zvukař Patrik Holeček. Jel i harmonikář Ondra Šanc. Německou stranu zastupovala celá jedna třída z gymnázia F. Schillera (20 dětí).
Naším společným úkolem bylo, abychom během týdenního workshopu připravili německou verzi loutkové pohádky Petr z Drslavic. Nad tím, aby se nám to povedlo, celou dobu bděl náš vedoucí p. Martin Kuriš.
Každé ráno jsme se sešli ve Verneřicích na náměstí, odsud nás do Německa vozil soukromý mikrobus. Cesta nám trvala asi hodinu a půl, ale ubíhala velmi rychle, jelikož jsme koukali na DVD. Škola, kde se akce konala, byla krásná a asi desetkrát větší než ta naše. V nejvyšším patře byl divadelní sál.
Ve spolupráci s německými dětmi jsme nacvičovali německou verzi Petra z Drslavic. Problém pro nás byla trochu komunikace. Bohužel nikdo z nás neumí německy. Protože jsme byli na česko-německém gymnáziu, předpokládali jsme, že budou umět trochu česky. Bohužel neuměli skoro nic, a tak naší záchranou byla Jeniffer, která byla napůl Slovenka.
Po náročném dopoledni jsme se vždycky těšili na oběd. Jídelna byla nádherně vybavená, jídlo nám ale tolik nechutnalo. Proto jsme se pak rádi chodili projít do cukrárny na zmrzlinu, kam nás zval pan Kuriš. Po dobré zmrzlině jsme se vraceli k práci a kolem třetí hodiny jsme odjížděli zpět do České republiky.
Jak se nám podařilo nastudovat příběh Petra z Drslavic, mohli diváci posoudit na slavnostní premiéře v pátek 16. května. Hrála se německá i česká verze.

(L. Hrachovcová – E. Zygulová)

Zprávy a novinky